Stiska mladih: "Sprašuješ se, kako se vključiti v družbo, in se obremenjuješ s stvarmi, na katere ne moreš vplivati."

12. 10. 2023
Stiska mladih: "Sprašuješ se, kako se vključiti v družbo, in se obremenjuješ s stvarmi, na katere ne moreš vplivati." (foto: Profimedia)
Profimedia

Včasih je o nekaterih stvareh lažje pisati kot govoriti. 

Mladostniki se v obdobju odraščanja soočajo s številnimi vprašanji, dilemami in izzivi. Nima vsakdo ob sebi osebe, na katero se lahko obrne, ko potrebuje pomoč, zato je še kako pomembno, da mladostniki poznajo Spletno svetovalnico #Tosemjaz.

Tokrat smo v sklopu programa za duševno zdravje mladih To sem jaz na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje posneli kar tri podkaste, v katerih smo odkrivali težave mladostnikov in kako si lahko pri tem pomagajo.

V klepetih se nam je pridružil Domen Kralj, magister psihologije in sodelavec Nacionalnega inštituta za javno zdravje pri programu To sem jaz, ki nam je ponudil podrobnejši vpogled v spletno svetovalnico in preostale načine, s katerimi pomagajo mladostnikom, v enem izmed pogovorov pa je beseda tekla o stiskah, s katerimi se spopadajo mladostniki, ki izbirajo srednje šole, fakultete ali svoj poklic, ki si ga želijo opravljati v prihodnosti.

Poleg izbire šole je prisoten tudi strah, kaj bo prinesla menjava okolja in prijateljev. "Trenutno me najbolj skrbi matura, sploh če bo omejitev za študij, na katerega se želim vpisati. Potem pa se poraja tudi vprašanje, ali mi bo všeč izbrana fakulteta ali ne," je priznal Tadej.

Celoten videoposnetek si lahko ogledaš tukaj:

Vita je dejala, da se ves čas sprašuje, kje bo živela, ko bo začela študirati v Ljubljani, saj trenutno živi v drugem kraju. "Sprašuješ se tudi, kako se boš vključil v novo družbo, in se obremenjuješ s stvarmi, na katere ne moreš vplivati," je še prepričana.

Oba sta poudarila, da se s prijatelji sicer veliko pogovarjajo o teh tematikah, ampak najbolj jima pomagajo pogovori z nekdanjimi dijaki, ki so že imeli takšno preizkušnjo. "Na naši šoli imamo odlično organizirane pogovore s šolsko socialno delavko, ki nam zelo pomaga, sicer pa pomagajo tudi starši, vendar je z njimi pogovor drugačen, saj so bolj vpleteni v naše odločitve kot zunanji posamezniki," sta še prepričana.

Iskanje informacij na spletu

Danes se na spletu soočamo s poplavo informacij in tovrstna situacija zagotovo ne pripomore posamezniku, ki po spletu okoliščin v stiski in težav informacije išče na spletu. Spletna svetovalnica www.tosemjaz.net deluje že več kot 20 let. Mladim omogoča anonimen, javen, brezplačen, hiter in preprost dostop do strokovnega nasveta. Platforma združuje približno 70 strokovnjakov, večinoma prostovoljcev z različnih področij.

Sogovornika sicer nimata izkušenj s tem, da bi odgovore poiskala na spletu. "Na spletu sem gledala le spletne strani fakultete in predmetnike, torej bolj uradne zadeve, glede težav pa sem se obrnila na socialno delavko," je dejala Vita.

Voditeljica ju je nato vprašala, kako se jima zdi ideja, da bi mladostnik, ki ob sebi nima bližnje osebe ali na voljo pomoči strokovnjakov, poiskal pomoč na spletu. Odvrnila sta ji, da se jima zdi ideja odlična, saj Spletna svetovalnica To sem jaz ponuja odgovore strokovnjakov: "Strokovnjaki res vedo, kaj govorijo, zato se nama to zdi res dobro."

Domen Kralj je pri tem izpostavil, da je naravnost odlično, da sta Vita in Tadej spoznala spletno svetovalnico, saj mladi velikokrat ne poznajo spletnega mesta, ki dejansko obstaja v Sloveniji in ponuja pomoč v stiskah mladostnikov.

Kaj jima je najprej padlo v oči?

Voditeljica je mladostnika vprašala, kaj jima je ob prvem stiku s Spletno svetovalnico To sem jaz padlo v oči. "Videla sem, da je veliko člankov o najrazličnejših tematikah. Prav tako mi je všeč, da imaš kontakt s svetovalci, ampak hkrati ti ni treba sodelovati, saj lahko samo bereš članke in brskaš po že zastavljenih vprašanjih, ki so jih drugi postavili," je izpostavila Vita.

Vse tri epizode podkasta so na voljo na videoplatformi MetroPlay.

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada v okviru odziva Unije na pandemijo COVID-19.

Fotografije: Profimedia