#ToSemJaz Promocijsko sporočilo

Starši, bodite pozorni na te znake, ki kažejo, da je vaš mladostnik v stiski (in se čim prej ustrezno odzovite)

13. 10. 2023
Starši, bodite pozorni na te znake, ki kažejo, da je vaš mladostnik v stiski (in se čim prej ustrezno odzovite) (foto: PROFIMEDIA)
PROFIMEDIA

Stiske so pri mladostnikih nekaj običajnega in pogostega, pa vendar jih starši ne smemo ignorirati in se moramo na to primerno odzvati. Kako vemo, kdaj je stiska za otroka nepremostljiva?

Zaradi številnih sprememb je obdobje mladostništva polno izzivov in stisk, ki so najpogosteje povezane s telesnimi spremembami v obdobju odraščanja, medosebnimi odnosi in nepredvidljivimi zapleti v šoli ali doma. A včasih je ta stiska prehuda, da bi jo mladostnik lahko rešil sam.

Pri mladostniku bodimo zato pozorni na znake, ki lahko nakazujejo na to, da je v stiski in da se sam ne zna dobro spopasti z njo. Obstajajo tako telesni kot duševni signali, ki jih ne smemo ignorirati – bodite pozorni predvsem na morebitne spremembe v vedenju ali počutju.

Znaki, ki kažejo, da je otrok v stiski

Telesno: Če mladostnik občuti slabost in telesne bolečine, pomanjkanje energije in/ali večjo zaspanost brez pravega razloga, je to lahko alarm, da se ne počuti dobro duševno. Temu se lahko pridružijo ali sledijo tudi motnje hranjenja ali samopoškodovalno vedenje.
 
Čustveno: Kadar je otrok ''preobčutljiv'' oz. se tako odzove ob običajnih, vsakdanjih situacijah, je tudi to lahko eden od znakov, da z njim ni vse v najlepšem redu. Ali pa morda njegovo razpoloženje prehitro in pogosto niha iz ene skrajnosti v drugo (se smeji, v naslednji minuti pa postane jezen ipd.).

Če mladostnik nima volje za običajne dnevne aktivnosti, je to očiten znak, da se ne počuti dobro sam pri sebi.

Kako se odzvati?

Pogovarjajte se z njim. Prva pomoč, ki jo kot starš lahko nudimo svojemu otroku, je vprašanje "Kako se počutiš?" Čeprav se morda zdi, da gre vprašanje otroku na živce oz. mu je ob njem nelagodno, bo verjetno čutil takojšnje (tudi če začasno) olajšanje, ko za njegovo stisko izve starš oz. odrasli človek. 

Če se vam bo zazdelo, da je stiska prehuda in je mladostnik ne bo mogel rešiti sam oz. z vašo pomočjo, pa se je dobro čim prej obrniti na strokovnjaka. Ker je trenutno stanje v Sloveniji tako, da je do obiska pri strokovnjaku težko priti v kratkem času, pa ima vaš mladostnik na voljo spletno strokovno pomoč, ki od njega želi le iskren anonimni zapis o težavi, stiski ali dilemi, in dobil bo zaupanja vreden odgovor.

Zanesljiv nasvet lahko dobi na največji spletni svetovalnici za pomoč mladim #Tosemjaz, ki mu zagotavlja preprost, anonimen in brezplačen dostop do strokovnega odgovora. Le napiše svoje vprašanje in počaka na odgovor strokovnjaka. Če raje govori in želi, pa se lahko s strokovnjakom tudi pogovori. Termini so vsak mesec razpisani TU

V spletni svetovalnici na najrazličnejša vprašanja mladih odgovarjajo psihologi, pedagogi, zdravniki različnih specializacij, sociologi in strokovnjaki z drugih področij, ki jih je skupaj približno 70. 

Mladostnik pa lahko v svetovalnici tudi raziskuje med že zapisanimi temami vrstnikov in obstoječimi odgovori strokovnjakov. Na spletišču so namreč na voljo tudi zanimivi in poučni članki, ki so jih pripravili strokovnjaki.

Program za duševno zdravje mladih To sem jaz deluje pod okriljem Nacionalnega inštituta za javno zdravje. 

Seznanite svojega otroka oz. mladostnika z obstojem spletišča #Tosemjaz in zakladnico vsebin o odraščanju – od razvijanja realne samopodobe, učenja prepoznavanja in uravnavanja čustev, uravnotežene prehrane, pomena spanja … do mladostniške zaljubljenosti in usmerjanja v odgovorno, ne prezgodnjo spolnost. 

Tudi starši pa se lahko seznanite z večmedijskim priročnikom za mlade Kaj lahko naredim, da mi bo lažje. Digitalizirano izdajo najdete tukaj.